Pri konvekcii teplý vzduch obteká okolo chladnejších predmetov a odovzdáva im svoju tepelnú energiu. U infra tepelný lúč (elektromagnetické vlnenie) prestupuje vzduchom s minimálnymi stratami, na teplo sa premení až po dopade na pevné teleso. Zohriate teleso vracia do priestoru nadobudnuté teplo dvoma spôsobmi. Prvý je že vysiela teplo vo forme ako ju samo získalo, teda sálaním. Druhý spôsob je zohrievanie obtekajúceho vzduchu, teda dotykom (najlepšie je to pozorovateľné v lete na ceste, kde pri páliacom slnku sa nám zdá, že v ďiaľke sú na ceste “mláky“).
Najväčšou výhodov konvekčných zariadení je ich pomerne nízka nákupná cena, či už hovoríme o elektrických, plynových, alebo krbových systémoch. Ďalšou výhodou je, že tieto zariadenia majú spravidla dostatočne rýchly nábeh teploty vzduchu.
Nevýhod je niekoľko, ich dôležitosť je pre každého iná. Mladý a zdravý človek vníma nevýhody konvekcie len okrajovo a vôbec sa kúrením nezaoberá pokiaľ mu nie je zima. Ľudia so zdravotnými problémami a starší ľudia sú citlivejší na vlhkosť vzduchu, na prievan a na prašnosť, vnímajú vykurovacie obdobie s horšími pocitmi. Preto u nich spravidla narazíte na rôzne zvlhčovače vzduchu, elektrické vyhrievacie papuče a rôzne ďalšie pomôcky na znižovanie neblahých následkov konvekčného vykurovania. Veľkou nevýhodou sú pomerne veľké prevádzkové náklady na kúrenie. Spotreba elektriky pri „klasike“ ako sú elektrické konvektory je rádovo o 50% až 80% väčšia oproti kúreniu síce elektrinou, ale formou sálavého infra.
Infra je veľmi starý spôsob vykurovania. Najstarší infražiarič je vlastne oheň, samozrejme po Slnku. Potom sú to rôzne pece a kachle, ktoré sa využívali pred stovkami a trúfam si povedať, pred tisíckami rokov. Len sme im nehovorili *infra*. Na sálavé teplo sú naše telá nastavené. Takéto teplo na nás pôsobí blahodárne, čo znamená, že je nie len príjemné, ale aj zdravé. Tým, že vzduch je ohriaty až sekundárne (ako v prírode), je chladnejší ako steny, čo ho robí hustejším, teda aj bohatším na kyslík. Vzduch je všade skoro rovnako teplý, neprúdi, tým pádom nedvýha prach. Steny sú teplejšie ako vzduch, čo znemožňuje vzdušnej vlhkosti kondenzovať v stenách. Voda ostáva vo vzduchu, čo je veľmi dôležité pre zachovanie správnej vlhkosti vzduchu na dýchanie. Optimum je od 40 do 60 % relatívnej vlhkosti vzduchu. Odpoveď na otázku je: ÁNO vo všetkých parametroch.
Je potrebné si uvedomiť, že kúrenie elektrinou na báze infra je známe rádovo viac ako 30 rokov. Svetový producenti Švajčiari, Nemci, Česká republika. Pri našich realizáciách hlavne pri novostavbách — našim klientom šetríme počiatočné vstupné náklady tým , že nepotrebujú riešiť plynovú prípojku, komín na odvod spalín, kupovať drahé kondenzačné kotle, drahý servis a pod. To sa samozrejme nepáči dodávateľom plynu, výrobcom kondenzačným kotlov a ich predajcom. Je to ale spôsobené hlavne nevedomosťou o princípe kúrenia elektrinou infra panelom a pomerom cena výkon kvalita.
Naša spoločnosť spolupracuje výlučne s overenou značkou ENSA, UDEN-S ktorý deklarujú 5 ročnú záruku na Infra panel a životnosť 100 000 hodín (30 – 50 rokov).
Je to veľmi jednoduché. Ak hovoríme o elektrickom vykurovaní, je premenená energia z elektrickej siete premenená v rezistore (čo je vlastne odporový drôt) na teplo. Tým že je rezistor spojený s materiálom, ktorý je nasmerovaný do miestnosti, mu odovzdá z elektriky vytvorené teplo prestupom. Odporový drôt zohreje sklo( popr. iný materiál) a ten sa nemá ako ináč zbaviť nahromadenej energie, ako ju odovzdať do priestoru. Ak je po ruke vzduch, tak vzduchu, a ak vzduch nestačí odobrať dostatok tepla, tak sa nahromadená tepelná energia vyšle do priestoru vo forme sálania, čo je elektromagnetické vlnenie podobné svetlu (len v nami neviditeľnej frekvencii).
Všetky vyrobené infražiariče sú na to aby vysielali sálavé teplo. U rôznych výrobcov sú rôzne priority, ktoré ich tovar predávajú. Niektorí výrobcovia sa zameriavajú na laickú verejnosť, lebo tam je očakávaný najväčší obrat a hospodársky výsledok firmy. Preto sa hľadajú a nachádzajú efektívne spôsoby, ako u zákazníka získať dôveru v ten, práve môj výrobok. Ak sa budete rozprávať s desiatimi rôznymi predajcami, tak sa dozviete desať rôznych dôvodov, prečo si máte výrobok kúpiť práve od nich. Ak je od zákazníka získaných dostatok informácií, začína hra. Hra o to ako, mu vie predajca vyzdvihnúť výhody práve toho svojho spôsobu vykurovania. Ak sa zákazník nechá vmanipulovať do takejto hry, obchodník odchádza spokojný, a zákazník tiež. Ten druhý len do vtedy, kým sa nedozvie, že existuje niečo iné, čo je pre neho to „pravé orechové“. Preto sa treba hlavne pýtať.
Pýtať na všetko, čo súvisí s produktom a jeho využitím. Otázky typu: Aká je účinnosť vašeho výrobku? Tu sa nestačí uspokojiť s odpoveďou toľko a toľko percent. Účinnosť má totiž viacej tvárí. Jedna z nich je koľko el. energie je premenená na tepelnú? Všetci povedia číslo blízke 100% a budú mať pravdu. Dovtedy, dokedy nepoložíte podotázku: Akú teplotu má panel zo zadnej strany ? Lebo teplota panela zo zadnej strany znižuje množstvo energie vysálanej z prednej časti. V zadnej vzniká radiátorový(konvekčný) efekt, to znamená, že sa tam prehreje vzduch, ktorý stúpa k stropu a to teplo je nám v skutočnosti nanič, teda čistá strata. Čím je zadná stena chladnejšia, tým účinnejší infrapanel. Ďalším parametrom v rámci účinnosti je predná stena. Je veľmi podstatné z akého je materiálu . Členitý, pórový, drsný a podobne zdeformovaný povrch zaručuje, že plocha na stretnutie so vzduchom je väčšia. To znamená, že okolo pretečie väčší objem vzduchu a aj väčší objem vzduchu je zohriaty od dotyku s materiálom. Takto ohriaty vzduch stúpa k stropu, čo je zase strata.
Ďalšou otázkou odhaľujúcou kvalitu výrobku je: Z čoho je rezistor? Kvalita rezistora určuje životnosť infrapanela. Kovové sú kvalitnejšie, preto, že kov má väčšiu odolnosť voči optrebovaniu elektrickým prúdom.
Medzi ďalšie fundované otázky patrí: Ako je privádzaný el. prúd do činnej plochy? Ak sú to dva kontakty na náprotivných stranách, tak si dajte premerať teplotu po celej ploche panela. Hrozí, že el prúd preteká len najkratšou cestou medzi kontaktami, a panel hreje hlavne tam. Ostatné plochy sú chladnejšie. Tie sú tam vlastne len na okrasu, aby panel vyzeral na pohľad pekne.
Otázkou trvania nábehu a dobehu sa dozviete, či infrapanel má, alebo nemá zbytočné akumulačné diely. Infrapanel by nemal v sebe akumulovať teplo. Na akumuláciu tepla majú byť využívané steny a predmety v miestnosti. Akumulovanie tepla v infrapanely má jednu nevýhodu. Príklad: Máte na návšteve priateľov. Máte doma krb. Zakúrite v krbe na spríjemnenie atmosféry. V okamihu, keď začína z krbu sálať teplo do miestnosti vypne termostat infravykurovania. Nastáva chvíľa pravdy. Infrapanel ešte dobieha. Čím skôr prestane sálať teplo, tým lepšie, lebo teplota v krbe narastá. Okrem toho ešte kúria naakumulované steny. V priebehu pár minút máte v miestnosti také teplo, že je lepšie vyvetrať… To isté platí aj v prípade, že cez okno zasvieti slniečko. Teda, čím kratšia doba nábehu a dobehu, tým lepšie. Akumulačné infrapanely výrazne zvyšujú obe doby, čo spôsobuje veľké výkyvy v teplote v miestnosti.
Mala by, ale v praxi platí pravidlo, čím lepší marketing, tým vyššia môže byť cena. Ľudia sú náchylný veriť reklamám. A tie aj niečo stoja, a samozrejme sú zahrnuté v cene výrobku. Spravidla platí, čím je masívnejšia reklama, tým lacnejší produkt ponúka.
Áno, existuje. Ale musím jedným dychom dodať, že pre každého je víťazom iný produkt. Je to preto, že mať výrobok s najlepšími technickými (napr. úspornými) parametrami ešte nemusí byť pre zákazníka tým najlepším výberom. Napríklad potrebujete okamžite vykúriť malý priestor a nevadí, že infražiarič bude vysokoteplotný s pomerne veľkým okamžitým odberom a ešte pri tom bude vyžarovať svetlo. Bolo by nevhodné núkať najspoľahlivejší panel s nízkou spotrebou. Jednak by to zvýšilo investičné náklady, na druhej strane úspornosť by nezaručila dostatočný štartovací výkon. Iný zase potrebuje pri nízkych nákladoch prekúriť kratšie obdobie napr. 3-7 rokov, tak si kúpi výrobok s nižšou životnosťou s menšími investičnými nákladmi. V prípade, že kupujem vykurovanie na celý život, tak sa budem orientovať na úsporu a životnosť produktu, s vedomím, že investičné náklady budú o niečo väčšie.
Veľkou nevýhodou infravykurovania je neznalosť zákonitostí elektromagnetického žiarenia. Občas sa vyskytnú negatívnye skúsenosti užívateľov infravykurovania (páli na hlavu, zima na nohy, nevykúri na požadovanú teplotu…). Spravidla je to spôsobené nevhodným výberom infražiariča. Ak zákazník vyčerpávajúco opíše svoje predstavy o používaní infravykurovania, je možné správnym výberom aj tomuto nedostatku predísť.
Všade, kde je prístupný zdroj elektrickej energie. Infražiariče vykúria uzavreté i otvorené priestory. Do uzavretých priestorov sú vhodné spravidla panelové typy. Do exteriéru a lokálne vykurovaných priestorov(časti hál) sú prednostne umiestňované vysokoteplotné smerové infražiariče. Druh a umiestnenie infražiariča sa posudzuje u každého prípadu individuálne. Rodinné domy, byty, kancelárie, školy, sanatóriá, ordinácie, obchodné priestory, haly a ich časti, altánky, balkóny, logie, ale sú veľmi vhodné aj pre zvieratá všetkého druhu. Veľmi dobrých výsledkov sa dosahuje aj pri pestovaní rastlinstva, alebo v zimných záhradách.
Do kúpeľní je toto vykurovanie ako stvorené. Možno si pamätáte na infražiariče v bytových jadrách. Teraz sa montujú ich mladší súrodenci, ktorí spĺňajú aj tie najprísnejšie kritéria čo sa týka bezpečnosti, účinnosti, ako aj estetickej hodnoty. Do kúpeľní sú vhodné aj originálne kúsky s držiakmi na uteráky, alebo v súčasnej dobe aj ako zrkadlo. V takto vykurovanej kúpeľni nestúpite na studenú dlažbu, nerosia sa zrkadlá a akákoľvek vlhkosť na stene sa veľmi rýchlo vysuší.
Infrapanely a vysokoteplotné infražiariče sú konštruované tak, aby sa pri náhodnom dotyku nebolo možné popáliť. Ich povrchová teplota nepresahuje povolené limity.
Na túto otázku tak isto nie je jednoznačná odpoveď. Závisí od dĺžky vlny infražiarenia. Sklo prepúšťa svetlo a infravlny do dĺžky 4nm. Dlhšie vlny absorbuje a odráža. Čím nižšiu teplotu má žiarič, tým dlhšiu vlnu vytvára, tým menšie straty.
Opäť to nie je jednoznačné. Dlhšia vlna sa odráža, kratšia sa zas lepšie absorbuje. Ak potrebujem ohrievať lokálny priestor, tak je lepšia kratšia vlna s lepšou absorbovateľnosťou. Ak sa jedná o celý priestor miestnosti, tak sú vhodné dlhšie vlny s istou mierou odraziteľnosi, aby sa teplo rozšírilo do celého priestoru. Okrem toho je tu aj ďalšia vlastnosť pomerne úzkeho spektra ( 4-14nm ), v ktorej sú jeho účinky liečivé a majú blahodárny vplyv na živé organizmy. Toto spektrum sa nachádza v úzkom rozmedzí okolo 100°C.
Každú jeseň prichádza deň, keď treba všetky steny príbytku prehriať, pretože slnko už stratilo svoju silu. Ak chcete rýchle a účinné vykúrenie domu držte sa tohto pravidla: Na jeseň začať kúriť vždy v niektorý deň tepla pri ubúdajúcom mesiaci. Tejto rady sa držte hlavne pri novostavbe, v ktorej sa má v každom prípade prvýkrát zakúriť v tomto termíne. Takto vypudíte poslednú vlhkosť z múrov. Pri nedodržaní tohto pravidla sa stáva, že dom vykurujete draho a je narušená tepelná pohoda.
nfrapanely môžete používať buď ako hlavný vykurovací systém, alebo ako doplnok Vášho súčasného vykurovacieho systému. V prípade inštalácie ako hlavné kúrenie odporúčame zapojenie do pripravených rozvodov na «pevno», kde budú skryté káble od panela. Pre prikurovanie stačí panel zapojiť do zásuvky. Pri oboch zapojení odporúčame reguláciu pomocou termostatov. Získate tak ďalšiu úsporu na nákladoch.
Panely sa umiestňujú buď na stenu, alebo strop. Najvyššie doprostred danej plochy, aby tepelné sálanie smerovalo čo najviac do priestoru a nahral všetky pevné predmety v miestnosti.
Umiestnenie infrapanelu k oknu neodporúčame. Infrapanely nefungujú ako konvekčné typy kúrenia, kde dochádza k ohrievaniu vzduchu a následné cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Ďalej tiež neodporúčame umiestnenie infrapanelu proti oknu, pretože sálavé teplo unikne sklom von a nebude akumulované v stene.
Toto žiarenie sa vyskytuje aj voľne v prírode s tým rozdielom, že infrapanely neprodukujú škodlivé UV žiarenie. Preto, keď stojíte pred infrapanelu, môže sa Vám zdať, že na Vás svieti slnko.
Samozrejme, že je možné používať vykurovacie panely aj v drevostavbách. Pokiaľ sa jedná o tzv. Sendvičové drevostavby, odporúčame vyplniť medzery v stene izolačným materiálom (napríklad minerálnou vatou).
Áno. Vďaka systému vykurovania (sálanie tepla do stien) zamedzuje vzniku plesní a reguluje vlhkosť múrov. Murivo je teplejšie ako vzduch, takže nie je možná kondenzácie a vznik vlhkosti. Preto sa tieto panely hodia do nevykurovaných priestorov, kde sa doteraz kúri iba za pomocou priamotopov.
Môžete použiť «prachovku» alebo navlhčenú handričku. Saponát použite jedine v prípade, keď je vykurovací panel naozaj silne znečistený. Všetky tieto údržbové práce vykonávajte na vypnutom paneli.
Maximálna teplota panelu je 120 ° C. Vďaka špeciálnemu povrchu nedôjde pri kontakte s pokožkou k akémukoľvek popáleniu. Pre istotu odporúčame umiestniť panely pokiaľ možno mimo dosahu malých detí.
Infrakúrenie pracuje na sálavom princípe. Ohrieva iba okolité steny miestnosti. Vďaka tomu si vzduch si udržuje prirodzenú vlhkosť. To prispieva hlavne tomu, že dôjde k zvýšeniu obranyschopnosti organizmu. Bežne radiátory (konvekčné spôsob vykurovania) ohrievajú vzduch a tým dochádza k jeho vysúšaniu. U konvekčného spôsobu vykurovania dochádza k cirkulácii vzduchu, čo má za následok vírenie prachu v miestnosti. Vďaka infra kúrenia dochádza k zníženiu množstva prachu v miestnosti.
Infračervené lúče sú rovnako, ako slnečné lúče, elektromagnetické vlny. Infrakúrenie využíva dlhovlnné infražiarenie typu C, ktoré je absorbované už povrchovou vrstvou pokožky a nepreniká do jej spodných vrstiev. Toto žiarenie je neškodné a pocitovo veľmi príjemné.
Počet a typ infrapanelov závisí od veľkosti miestnosti, izolácie, presklenia, umiestnenia v rámci budovy, miestnych klimatických podmienok, ako aj od požiadaviek na teplotu a dizajn.
Jednou z veľkých predností nášho vykurovacieho systému je jednoduchosť montáže. Ak panel zapojíte priamo do zásuvky, alebo prostredníctvom zásuvkového termostatu, môžete si ho osadiť svojpomocne. Ak bude panel ovládaný prostredníctvom podomietkového spínača, je potrebné, aby ho osádzal odborník, inak stratíte nárok na záruku!
Infrapanely môžeme regulovať pomocou jednoduchého zásuvkového termostatu, izbového termostatu, ako aj pomocou zložitejšieho termoregulačného systému s využitím rádiovej termocentrály. Ideálne je regulovať každú izbu samostatným izbovým termostatom. Nezabúdajte však, že samotné infrapanely majú výrazne dlhšiu životnosť ako termostaty. Ak sa však pokazia termostaty, zlyhá celé kúrenie.
Pre infrapanely potrebujete štandartnú 230 V elektroinštaláciu. Ak realizujete novostavbu, pre infravykurovanie je výhodné pripraviť samostatné elektrické obvody, čo Vám umožní dostať zvýhodnenú cenu na elektrinu – nízku tarifu až na 20 hodín denne. To isté platí aj pri rekonštrukcii, ak ju plánujete rozsiahlu, oplatí sa Vám vytvoriť nové elektoinštalačné obvody.
Máte viacero možností. Keď si k infrakúreniu zabezpečíte napr. elektrické ohrievače vody alebo slnečné kolektory na ohrev vody, Vaše staré kúrenie bude nadbytočné. Môžete sa ho zbaviť a získate tak ďalšiu miestnosť k dobru-kotolňu a nemusíte každoročne kontrolovať plynové zariadenie a komín. Navyše ak sa budete sťahovať, viete si svoje infravykurovanie vziať so sebou.
Infrakúrenie je maximálne vhodné do týchto priestorov z viacerých dôvodov. Šetrí Vám priestor (kúpeľne a WC bývajú rozlohou často veľmi malé – možná inštalácia do stropu). Všetky Heat4all infrapanely disponujú vysokým stupňom ochrany proti špliechajúcej vode-IP 54, čiže sú vysoko bezpečné. A navyše, ak bojujete v týchto vlhkých priestoroch s plesňami, infrakúrenie Vám pomôže vysušením stien zahubiť nežiadúce plesne.
Keďže infrakúrenie je sálavý typ vykurovania, nepotrebuje žiadny ventilátor. Infrapanely tak nevydávajú žiadne zvuky a navyše vďaka svojmu princípu vyhrievania ani nevíria prach. Vytvárajú tak u Vás doma, alebo v práci zdravšie prostredie.