Zdravé sálavé teplo má uvoľňujúci vplyv na nervovú a pohybovú sústavu.

Každý deň prijímame slnečné infračervené žiarenie (1-1000 µm) – infračervené teplo. Aj ľudské telo každý deň produkuje infražiarenie – infrateplo s vlnovou dĺžkou 9,44 µm. Infrasauny pracujú s dlhovlnným infražiarením o vlnovej dĺžke 5,6-15 µm, ktoré má podľa lekárskych výskumov vynikajúce terapeutické účinky a je to najbezpečnejší spôsob zohrievania tela. Infrakúrenie používa infrateplo s vlnovou dĺžkou 7-10 µm, čo je časť infraspektra najbližšie vlnovej dĺžke vyžarovanej ľudským telom. Infrateplo je veľmi príjemné a vďaka hĺbkovému pôsobeniu uvoľňuje naše svaly, zlepšuje prekrvovanie, uvoľňuje nervové napätie a posilňuje imunitný systém.

Princíp kúrenia elektrinou infra panelom.

Bežná situácia z jarnej lyžovačky: teplota -3°C a ľudia sa opaľujú na slniečku v plavkách! Slnko je najsilnejším infražiaričom! Infračervené žiarenie prechádza našou atmosférou, a nárazom na pevnú prekážku sa absorbuje a premieňa na teplo.

Každý teplý predmet sála teplo a je teda infražiarič. Ľudské telo vyžaruje infražiarenie o vlnovej dĺžke 9,44 µm. Infrakúrenie používa tomuto blízke rozhranie 7-10 µm. V infrasaune je používané rozpätie infraspektra 3-15 µm. Infračervené sálanie celého spektra použivaného v týchto technológiach je bezpečné pre ľudí, zvieratá aj rastliny!

Infračervené sálanie je navyše veľmi príjemné a hĺbkovým pôsobením tepla uvoľňuje naše svaly, zrýchľuje krvný obeh a posilňuje imunitný systém – vytvára pocit ako pri krbe.

Veľkou výhodou kúrenia elektrinou Infrapanelom je jeho rovnomerné rozloženie teploty v miestnosti.

Dodnes najčastejšie používané konvekčné ( radiátory ) zohrievajú vzduch a až ten ohrieva človeka a jeho prostredie. Zohriaty vzduch v miestnosti cirkuluje a víri prach. Pri konvenkčnom vykurovaní sú obvodové steny miestností vždy chladnejšie ako vzduch, preto sa často vzdušná para na stenách zráža a spolu s prachom zo vzduchu vytvára tak priaznivé životné prostredie pre plesne.

Sálaním infračervenej energie primárne sa ohrievajú objekty v miestnosti a tým aj steny, stropy, podlahy, ktoré teplo akumulujú a následne ho vracajú do vykurovaného priestoru. Nedochádza ku kondenzácii pary a teplé steny ostávajú suché a bez plesní. Suché a teplé steny nám zabezpečujú tepelnú pohodu.

Čo je to tepelná pohoda?

Tepelnú pohodu určuje rozdiel povrchovej teploty stien ( podláh, stropov a objektov v miestnosti) a teploty vzduchu. Tento rozdiel by nemal byť väčší ako 4C, pričom súčet by mal byť 38-40C. Ak máme steny infračerveným kúrením vyhriate napr. na 20C, stačí nám miestnosť vykúriť na cca 18-20ᵒC a máme tepelnú pohodu a príjemný pocit. Ale ak teplota stien je 15C, na priblíženie sa tepelnej pohode potrebujeme miestnosť vykúriť na cca 24C. Ideálny pocit tepelnej pohody je však nedosiahnuteľný nakoľko je rozdiel teplôt výrazne väčší ako 4°C!